Photoshop CC 2021 ile gelen 10 Yenilik

Photoshop CC 2021 hepimizi heyecanlandıran yepyeni özellikler ve iyileştirmelerle geldi. Sky Replacement (Gökyüzü değiştirme), Neural Filter (Sinirsel filtre), Pattern preview (Desen önizleme) gibi pek çok faydalı özelliğini hep birlikte inceleyelim.

1- Sky Replacement (Gökyüzü değiştirme)

Photoshop Sky Replacement

Sky Replacement, Photoshop CC 2021 ile gelen en ilgi çekici araçlardan birisi. Sanırım düğün fotoğrafçıları başta olmak üzere pek çok fotoğrafçının işini büyük oranda kolaylaştıracak.

Photoshop CC 2020 ve daha önceki sürümlerde gökyüzünü değiştirmek istediğimizde, gökyüzünü seçim araçlarıyla seçerek maskeler ve daha sonrasında değiştirmek istediğimiz gökyüzü görselini eklerdik. Bu sırada seçimin düzgün yapılamaması, gökyüzü ve ön plandaki elementlerin doğru ışıklandıramaması gibi problemler yaşanabiliyordu.

Yeni Sky Replacement aracı bu işlemi yapay zekanın da yardımıyla birkaç tuşa basarak kolayca yapmamızı sağlıyor. Yeterli sayıda gökyüzü görseliyle birlikte gelen araçta gökyüzünün yönünü, renk sıcaklığını, kenar yumuşaklığını ve en önemlisi ön planın rengini ayarlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, uygulanan ayarlar Adjustment (ayarlama) katmanlarıyla birlikte sunuluyor. Bu sayede mask üstünde daha detaylı düzeltme işlemleri uygulayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Edit > Sky Replacement seçeneğini işaretleyin. Üstte bulunan gökyüzü seçeneklerinden dilediğinizi seçin ve ayar kaydırıcılarıyla son halini verin.

Photoshop Sky Replacement

2- Neural Filter – Smart Portrait

Photoshop Smart Portrait

Muhteşem bi manzara, çok sevdiğin arkadaşların, en sevdiğin kıyafet tek bi fotoğrafta buluşmuş ama bi bakmışsın arkadaşlarının aksine senin yüzün biraz somurtuk çıkmış! Bu üzüntüyü ortadan kaldırmak için Smart Portrait filtresi uygulayarak yüzün hem geçmişte hem de şimdi gülümseyebilir.

Photoshop CC 2021 Neural Filter Smart Portrait sayesinde yüz ifaden daha mutlu, daha sinirli, daha genç ya da yaşlı olabilir. Hatta biraz şanslıysan başını sağa sola çevirebilir, ışığı sağdan değil de soldan bile alabilirsin. Tabi bu özelliğin henüz beta aşamasında olduğunu da unutmamak gerek.

Nasıl yapılır?

Filter > Neural Filters seçeneğini işaretleyin. Smart Portrait sekmesini aktif ederek dilediğiniz ayarları uygulayabilirsiniz.

Photoshop Sinirsel Filtre

3- Neural Filter – Skin Smoothing

neural filter skin smoothing

Ortada bi gerçek var ki; her zaman yüksek kalitede cilt rötuşuna ihtiyacımız yok. Bazen elimizdeki çekime ait onlarca hatta belki yüzlerce fotoğrafın cilt rötuşunu yapmamız gerekiyor. Böyle zamanlarda işi hızlandırabileceğimiz çeşitli eklentiler olsa da, Photoshop CC 2021 versiyonundaki Skin Smoothing filtresi oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Nasıl yapılır?

Filter > Neural Filters seçeneğini işaretleyin. Skin Smoothing sekmesini aktif ederek dilediğiniz ayarları uygulayabilirsiniz.

4- Neural Filter – Colorize

photoshop neural filter colorize

Photoshop’un bi diğer beta filtresi Colorize: Siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendirmek için kullanabilirsiniz ancak beklentinizi çok yüksek tutmamanızı öneririm. Henüz geliştirilmesi gereken çok fazla yönü olsa da, ileride Photoshop sayesinde kolayca yapabileceklerimiz hakkında fikir vermesi açısından gayet yeterli.

Nasıl yapılır?

Filter > Neural Filters seçeneğini işaretleyin. Colorize sekmesini aktif edin. Sahnenin genel renk ayarlarıyla oynamak için ayar kaydırıcılarını kullanın. Bölgesel olarak renk atamak için önizleme’de rengini değiştirmek istediğiniz bölgeye tıklayın ve renk seçin.

photoshop fotograf renklendirme

5- Pattern Preview (Desen Önizleme)

photoshop smart preview

Photoshop, yıllar içinde sadece bi fotoğraf düzenleme aracı olmaktan çıkıp, grafikerlerin, dijital sanatçıların da kullandığı bi program haline geldi. Bu yüzden Photoshop da fotoğraf düzenleme araçlarını geliştirmeye devam ederken, diğer kullanım alanlarına uygun da geliştirmeler yapmaya devam ediyor.

Photoshop’ta desen oluşturma aşamasındayken, tuvalinizin, oluşturduğunuz desenle doldurulmuş halini görmenize yarayan bu özellik sayesinde desenlerin devamlılığını ve nasıl görüneceğini henüz yapım aşamasındayken görebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

View > Pattern Preview seçeneğini aktif edin.

6- Quick Actions

Photoshop Quick Actions

Photoshop CC özellikleri arasında, özellikle yeni başlayanlar için çok faydalı bi özellik var; Photoshop Quick Actions.

Help > Photoshop Help panelini açarak Arka plan silme, arka planı bulanıklaştırma, arka planı siyah beyaz yapma ve görseli iyileştirme olmak üzere dört adet hazır action’a ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber, arama kutucuğuna yapmak istediğiniz işlemi, örneğin “desaturate” yazarsanız, karşınıza kısayollar (shift + ctrl + u) ya da nasıl yapılacağını anlatan interaktif dersleri görebilirsiniz.

Photoshop Quick Actions

7- Refine Hair

Photoshop Refine Hair

Photoshop’ta en çok zorlanılan konulardan birisi de saç seçimi yapmak. Photoshop CC 2020 sürümünün özelliklerinden bahsederken Select Subject iyileştirmelerinden de söz etmiştim. Bu sürümde, bu iyileştirmeyi bi adım daha öteye götürüp Refine Hair butonu eklendi. Bu sayede saç seçimini çok daha kolay yapabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Select > Select and Mask seçeneğini işaretleyin. Select Subject butonuna basarak seçim yapın, sonrasında Refine Hair butonuna basarak saç seçimini iyileştirin.

Photoshop Saç Seçimi

8- Content-Aware Tracing Tool

Photoshop Content-Aware Tracing Tool

Pen tool türevi bi araç olan Content-Aware Tracing Tool, Photoshop CC 2021 versiyonunda karşılaştığımız yeni seçim araçlarından birisi.

Diğer seçim araçlarının aksine kullanımı biraz zahmetli olmasına rağmen arkaplan ile obje arasındaki kontrast düşükse maalesef atası olan pen tool gibi sonuçlar almanız çok zor. Önemli bir not olarak: Bu aracı kullanmak için Preferences > Technology Previews penceresinde “Enable Content-Aware Tracing Tool” seçildikten sonra uygulamayı kapatıp, açmanız gerekli.

Nasıl yapılır?

Araç çubuğunda Pen Tool butonuna basılı tutarak araç grubunu açın ve Content-Aware Tracing Tool aracını seçin. Üst menüde göreceğiniz detay seviyesini %1 ile %100 arasında bir değer seçin. Objenin çevresini kapsayan detay seviyesine getirdikten sonra objenin etrafına tıklayarak seçim yapmaya başlayın.

Photoshop Content-Aware Tracing Tool

9- Smart Object Reset

Smart Object (Akıllı Nesne) ile çalışırken nesne üstünde değişiklik yapmak istediğinizde Camera Raw özellikleri dahil tekrar çalışabildiğimizi biliyoruz. Artık bu işlemlerin hepsini iptal edip transform, warp, rotate gibi değişiklikleri iptal edip, ilk oluşturduğumuz haline getirebileceğimiz Reset özelliği de eklendi. Bu sayede, üstünde yaptığımız değişikliklerden memnun olmadığımız durumda akıllı nesnenin üstüne sağ tuş ile tıklayıp, Reset Transform seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

10- Content-Aware Tool Hızlı Erişim

Photoshop Fast Access Content-Aware Tool

Photoshop CC 2021 yeniliklerinden bahsederken bu “özelliğe” yenilik demek Photoshop adına biraz utanç verici olsa da, adamlar yenilik diye duyurmuş ne yapalım.

Daha önceki sürümlerde daha kullanışlı hale gelen Content-Aware Tool’a artık Edit > Content-Aware Fill ile ulaşmak yerine, seçim yaptıktan sonra sağ tuşa tıklayıp, açılan menüden Content-Aware Fill’i seçerek erişebilirsiniz. Hepsi bu.

Photoshop Content-Aware Tool

Özet

Photoshop CC 2021, bu yıl yapay zekanın yapabileceklerini bize göstermek istemiş gibi. Neural Filter, Sky Replacement gibi yeni araçların yanında, kullanmakta olduğumuz araçlara ufak iyileştirmeler yaparak ağzımıza bal çalmışa benziyor.

Photoshop CC 2021 ile ilgili diğer yenilikleri incelemek isterseniz Adobe adresini ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yeni Lightroom Classic 10

16 Kasım 2020

16 Kasım 2020

Adobe, Photoshop CC 2021'in hemen ardından Lightroom Classic 10 güncellemesini duyurdu. Lightroom Classic 10, yeni özellikler ve arayüz geliştirmeleriyle birlikte geldi.

Opacity ve Flow arasındaki fark nedir?

17 Ekim 2020

17 Ekim 2020

Pek çok Photoshop kullanıcısı ilk başlarda opacity'den faydalanırken, flow'a dokunmaz. Bu ikisi arasındaki farkı bilmek, fırça uygulamaları için size en uygun olanı seçmenize olanak tanır.

Photoshop CC 2020 ile gelen 8 Yeni Özellik

30 Kasım 2019

30 Kasım 2019

Şimdi size net bir tarih verip, “Adobe, X tarihinde Photoshop CC 2020‘yi açıkladı!” diye başlık atmak isterdim ama net tarihi bilmiyorum. Araştırmaya da üşendim ama merak etmeyin yakın zamanda oldu. Anlayacağınız, burada okuyacaklarınız taze. Peki, neden göstermek yerine yazıyorum? Şimdilik böylesi daha çok işime geliyo.

Comments
  • Teşekkürler. Çok aydınlatıcı bir şekilde anlatmışsınız. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir