Photoshop CC 2020 ile gelen 8 Yeni Özellik

Selam filler. Yılın bu zamanında herkesi heyecanlandıran bir şeyler olur. Kimileri yeni çıkan iPhone modelleri için, kimileri (eşime sevgiler) trendyol indirimleri için, kimileri de böyle nerd işlere heyecanlanır.

Şimdi size net bir tarih verip, “Adobe, X tarihinde Photoshop CC 2020‘yi açıkladı!” diye başlık atmak isterdim ama net tarihi bilmiyorum. Araştırmaya da üşendim ama merak etmeyin yakın zamanda oldu. Anlayacağınız, burada okuyacaklarınız taze. Peki, neden göstermek yerine yazıyorum? Şimdilik böylesi daha çok işime geliyo.

AdobeAdobe Sensei AI ile birlikte son yıllarda gerçekten derde deva uygulamalar geliştirmeye devam etmiş. Geçtiğimiz yıl adımlarını büyük büyük atmaya başlayan Adobe, kullanıcılardan aldığı geri bildirimleri iyi değerlendirmiş olacak ki, Photoshop CC 2020 ile birlikte, geldiğine sevindiğimiz ama kullanırken sinirlerimizi yıpratan bazı özelliklerinde düzeltmelere gitmiş. Bu gereksiz uzunluktaki girizgâhı burada sonlandırıp yeni özelliklere girelim bana kalırsa.

1- ) Object Selection Tool

Obje seçme aracı (object selection tool), Photoshop CC 2020 ile gelen yepyeni bir araç. Bu araç sayesinde, seçim yapmak istediğimiz alanı tarıyoruz ve geri kalanını Photoshop hallediyor. Obje seç (subject select) butonuyla aynı işlevi görüyor fakat layer’in tamamına uygulamak yerine, yalnızca seçim yaptığımız bölgeyi analiz ediyor. Bi diğer güzelliği de, tıpkı normal seçme aracında olduğu gibi shift butonuna basılı tutarak seçimi genişletip, alt butonuna basılı tutarak seçimi eksiltebiliyoruz.

object selection tool

2- ) İyileştirilmiş “Obje seç (select subject)”

Bu otomatik seçim aracını daha önce kullananlarınız, tıpkı hepimiz gibi, kullandığına pişman olmuştur ve mask işlemine manuel devam etmek zorunda kalmıştır. Çünkü otomatik seçim aracı, seçim yapılan alanın etrafında önemli derecede pixel kirliliği bırakır, geçişler sert ve tutarsızdır.

Photoshop 2020’de önemli değişikliklerinden birisi de burada gerçekleşmiş. Select object aracı geçtiğimiz versiyona göre daha hızlı ve tutarlı çalışıyor. Seçimin kenarlarındaki pixel kirliliği de önemli ölçüde düzeltilmiş. Bu hızla giderlerse, bir sonraki versiyonda bu araç artık vazgeçilmez bir özellik olacak.

Photoshop Select subject

3- ) Seçili katmana zoom özelliği

Photoshop CC 2020, özellikle composite image, yani çeşitli görselleri birleştirerek tek bir fotoğraf elde etmeye çalışırken oldukça işe yarayacak bir özellik ile birlikte geliyor. Katmanların (layer) sayısı arttıkça ve görsel üstünde zoom yaparak çalışırken bir süre sonra yalnızca düzenleme yapacağınız katmanı görüntülemek ve düzenlemek zorlayıcı olabiliyor. Bunun yerine, alt(windows) / option(mac) butonuna basarak katmana tıklarsanız, tıkladığınız katmanın bulunduğu bölgeye zoom yapar ve o katman üstünde düzenleme yapabilirsiniz.


4- ) Geliştirilmiş Content-aware Fill

Bilmeyenleriniz için; content-aware fill aracı için, yama aracının (patch tool) gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Yama aracına ek olarak, yama yapabileceği bölgeleri mask ile belirleyebilirsiniz. Bu sayede, fotoğraftan silmek istediğiniz nesneyi kolayca silebilirsiniz.

Photoshop CC 2020’de geliştirme de tam bu noktada yapılmış. Mask özelliklerine, Sample Area Options sekmesi eklenmiş. Auto, rectangular ve custom seçenekleri sayesinde maskeleme işlemini daha kolay ve daha daha tutarlı biçimde yapabilirsiniz. Lasso tool veya herhangi bir seçim aracıyla seçiminizi yaptıktan sonra, Edit > Content-aware Scale butonuna tıklayarak kullanabilirsiniz.

Geliştirilmiş Contant-aware fill

5- ) Smart Object’i Katmana dönüştürmek

Nispeten ileri seviye photoshop kullanıcılarının daha çok işine yarayabilecek, katmanlar arasındaki organizasyonu daha temiz ve anlaşılır tutmaya yarayabilecek bir özellik diyebiliriz. Katman gruplarını smart object’e çevirerek, ihtiyacınız olduğunda bu katmanları ayrı bir sekmede düzenleyebiliyorduk zaten. Ancak bunun geri dönüşü biraz zahmetliydi. Şimdi ise aynı smart object’in özelliklerinden “Convert to layers” seçeneğini işaretleyerek, smart object’in barındırdığı tüm katmanları bir grup halinde tekrar çalışmanıza ekleyebilirsiniz.


6- ) Free Transform aracında değişiklik

Bildiğiniz üzere, uzun yıllardır kullandığımız free transform aracı, geçtiğimiz yıl büyük bi değişikliğe gitti. Aslında değişiklik büyük sayılmaz ancak alışkanlıklarımızı değiştirmenin zorluğunu yüzümüze çarptı bana kalırsa. Daha önceleri free transform(CTRL + T) ile bir nesnenin boyutunu orantılı biçimde büyütmek ya da küçültmek istediğimizde shift butonunu kullanmak zorundayken, yeni değişiklikle shift butonu iptal oldu ve yalnızca mouse/pen ile orantılı biçimde boyutlandırma yapabilir duruma geldik. Aslında oldukça mantıklı bi değişiklikti ama yine de alışması biraz vakit aldı.

Alışma sürecimizin uzamasının sebeplerinden birisi de, Adobe’nin bu konuda çifte standart uygulamasıydı. Çünkü pixel bazlı bir katmanda bu özelliği kullanabiliyorken, şekil (shape) özellikli katmanlarda hâlâ shift tuşunu kullanmamız gerekiyordu. Böyle uzun uzun anlattım ya, işte artık o ayrım ortadan kalktı. Her türlü katmanı Photoshop CC 2020’de shift tuşuna basmadan orantılı biçimde boyutlandırabilirsiniz artık. Ne uzun oldu ya, neyse.


7- ) Geliştirilmiş Warp Tool

Dönüştürme (transform) araçlarından warp tool, artık standart şekilde 3’lü bir grid ile gelmiyor. Bunun yerine 3×3, 4×4 ve 5×5 olmak üzere üç farklı boyutlandırma seçebiliyorsunuz.

Photoshop Warp tool

Ama diyelim o da sizin için yetmedi, dilediğiniz sayıda ve pozisyonda kesme işlemi uygulayarak kendi gridlerinizi oluşturabilirsiniz.

Photoshop split warp

8- ) Cloud üstünden çalışmak

Bildiğim kadarıyla bu özellik daha önceleri de vardı ama ben kullanmadığım için teyit edemedim. Ancak bundan böyle dosyaları kaydederken, karşımıza iki seçenek çıkacak; save to cloud documents ve save on your computer. Zannediyorum, dosyaları artık bilgisayara senkron etmek durumunda kalmadan, direkt olarak bulut üstünden de çalışabilmek mümkün olacak. Ben de bilmiyorum tam, bi bakarsınız.


Böyleyken böyle dostlar. Photoshop CC 2020’de daha pek çok yenilik var, mesela crop tool’un şeklini falan değiştirmişler ama burda üstünde durmaya değer gibi gelmedi pek. Yine de bi göz atmak isterseniz, buralardan okuyabilirsiniz. Adios.

Fotoğraflar: Geran de KlerkWolfgang Hasselmann, Oli Woodman, Wexor Tmg

Related Posts

Yeni Lightroom Classic 10

16 Kasım 2020

16 Kasım 2020

Adobe, Photoshop CC 2021'in hemen ardından Lightroom Classic 10 güncellemesini duyurdu. Lightroom Classic 10, yeni özellikler ve arayüz geliştirmeleriyle birlikte geldi.

Photoshop CC 2021 ile gelen 10 Yenilik

24 Ekim 2020

24 Ekim 2020 1

Photoshop CC 2021 hepimizi heyecanlandıran yepyeni özellikler ve iyileştirmelerle geldi. Sky Replacement (Gökyüzü değiştirme) özelliği de bunlardan birisi.

Opacity ve Flow arasındaki fark nedir?

17 Ekim 2020

17 Ekim 2020

Pek çok Photoshop kullanıcısı ilk başlarda opacity'den faydalanırken, flow'a dokunmaz. Bu ikisi arasındaki farkı bilmek, fırça uygulamaları için size en uygun olanı seçmenize olanak tanır.

Comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir