Opacity ve Flow arasındaki fark nedir?

Pek çok Photoshop kullanıcısı ilk başlarda opacity‘den faydalanırken, flow‘a dokunmaz. Bu ikisi arasındaki farkı bilmek, fırça uygulamaları için size en uygun olanı seçmenize olanak tanır.

Opacity nedir?

Opacity (opaklık), boyanızın yoğunluğunu, dolayısıyla geçirgenliğini belirler. Örneğin; %50 opaklık ayarındaki fırçanızla tuvalinizi boyamaya başlarsanız, kaleminizi kaldırmadığınız ya da farenizin tıklanmasını bırakmazsanız boyadığınız alan daima yarı geçirgen (%50 opak) olacaktır. Daha koyu/yoğun bi renk elde etmek istediğinizde kaleminizi kaldırıp tekrar boyamaya başlamanız gerekir.

photoshop brush opacity

Flow nedir?

Flow (akış hacmi), çeşmeden akan suya benzetilebilir. Çeşmeyi ne kadar az açarsanız akan suyun hacmi azalacağı gibi, %50 flow ayarındaki fırçanızdan akan boya yarı yarıya azalacaktır. Ancak boya akmaya devam edeceği için, kaleminizi kaldırmadığınız sürece boyadığınız alanın yoğunluğu artmaya devam eder.

photoshop brush flow

Opacity ve Flow kullanımı

Photoshop kullanmaya başladığımız ilk zamanlar opacity ve flow arasında kaldığımızda elimiz direkt opacity kullanmaya gider. Ancak opacity kullanırken boya kontrolü flow’a göre çok daha azdır.

Aşağıdaki örnekte; %50 opaklığa sahip fırça ile kalemi kaldırarak iki çizgi çizdiğimizde, üst üste binen kesişim bölgesi %75 opaklıktaki fırça darbesine eşit olur. Kalemi kaldırmadan boyamaya devam ettiğimiz takdirde boyadığımız alan daima eşit derecede boyanır.

Aynı örnekte; %50 debiye sahip fırça ile kalemi kaldırmadan tek seferde çizdiğimiz çizgide, kesişen bölgelerin yoğunluğu artmaya devam eder. Kalemi kaldırmadan aynı bölgeyi boyamaya devam ettiğimizde ikinci darbede yoğunluk maksimuma ulaşır ve tamamen siyah renk elde ederiz.

Opacity ve Flow

Özet

Opacity, uyguladığınız boyanın yoğunluğunu/geçirgenliğini kontrol eder. Yazılım sayesinde boyadığınız bölge, belirlediğiniz opacity değeriyle sınırlıdır. Pek çok durumda fırça opaklığı ile oynamak yerine, katmanın opacity değeriyle oynamak daha esnek bir çalışma ortamı sunar. Bu sayede, opacity değerini değiştirmek istediğinizde boyalı alanı silip tekrar boyamak yerine, katmanın opacity değerini değiştirerek hızlıca sonuçları görebilirsiniz.

Flow, uygulanan boyanın akışkanlığını kontrol eder. Tıpkı gerçek bir kağıdı, kalemle boyamak gibi olduğu için doğal hissettirir ve daha fazla kontrol sağlar. Tek bir fırça darbesinde, daha yoğun olmasını istediğiniz bölgeyi birkaç defa boyayarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

#Pro İpucu

Flow değerini %1 ile %10 arasında kullanmak, fırçanız üstündeki kontrolünüzü arttırır. Boyama süresini kısaltmak adına bu değeri yüksek kullanmak yerine daha kontrollü çalışmak çok daha doğal ve gerçekçi sonuçlar verir.

Related Posts

Yeni Lightroom Classic 10

16 Kasım 2020

16 Kasım 2020

Adobe, Photoshop CC 2021'in hemen ardından Lightroom Classic 10 güncellemesini duyurdu. Lightroom Classic 10, yeni özellikler ve arayüz geliştirmeleriyle birlikte geldi.

Photoshop CC 2021 ile gelen 10 Yenilik

24 Ekim 2020

24 Ekim 2020 1

Photoshop CC 2021 hepimizi heyecanlandıran yepyeni özellikler ve iyileştirmelerle geldi. Sky Replacement (Gökyüzü değiştirme) özelliği de bunlardan birisi.

Photoshop CC 2020 ile gelen 8 Yeni Özellik

30 Kasım 2019

30 Kasım 2019

Şimdi size net bir tarih verip, “Adobe, X tarihinde Photoshop CC 2020‘yi açıkladı!” diye başlık atmak isterdim ama net tarihi bilmiyorum. Araştırmaya da üşendim ama merak etmeyin yakın zamanda oldu. Anlayacağınız, burada okuyacaklarınız taze. Peki, neden göstermek yerine yazıyorum? Şimdilik böylesi daha çok işime geliyo.

Comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir