Yeni Lightroom Classic 10

Adobe, Photoshop CC 2021‘in hemen ardından Lightroom Classic 10 güncellemesini duyurdu. Lightroom Classic 10, yeni özellikler ve arayüz geliştirmeleriyle birlikte geldi.

Yüksek kullanıcı sayısına rağmen Adobe tarafından üvey evlat muamelesi gören Adobe Lightroom Classic, yeni güncellemesinde de yine bizi şaşırtmadı. Photoshop’un sky replacement, neural filters gibi yeni özelliklerinin ardından Lightroom Classic 10’da beni heyecanlandıran tek özellik color grading wheels oldu.

Lightroom kullanıcılarının yeni özelliklerden daha büyük bi hasretle beklediği hız problemlerinin çözümü ise bu versiyonda bekleneni karşılayacak gibi. Girizgahı daha fazla uzatmadan Lightroom Classic 10’da neler yeni, hep beraber inceleyelim.

1- Color Grading Wheels

Lightroom Classic Color Grading

Özellikle video kurgusu ve renk çalışması yapanlarınızın aşina olduğu bu üç küçük tekerlek, Lightroom Classic 10 ile gelen en büyük yenilik. Split Toning panelinin yerine gelen Color Grading paneli sayesinde gölgeleri, orta tonları ve parlak tonları ayrı ayrı renklendirebilirsiniz.

Color Grading (Renk tonlaması) işlemi uygularken tüm bu adımlarda kontrolün her adımda sizde olması çok önemli. Örneğin gölge alanlara uyguladığınız renk (hue), rengin doygunluğu (saturation) ve rengin parlaklılığı (luminance) bu tekerlekler sayesinde tamamen sizin kontrolünüzde.

Nasıl yapılır?

Develop Modülünü açın. Color Grading paneli kapalıysa panelin üstünde tıklayarak açılmasını sağlayın. Değişiklik yapmak istediğiniz tekerleğin üstüne tıklayarak renk seçimi yapın.

İpucu 1: Seçtiğiniz rengin yalnızca doygunluğunu değiştirmek için Shift tuşuna basılı tutun.

İpucu 2: Seçtiğiniz rengi değiştirmek için windows işletim sisteminde Ctrl, macOS işletim sisteminde Command tuşuna basılı tutun.

Lightroom Classic 10 Performans

2- Geliştirilmiş Zoom

Kulağa biraz komik geldiğinin farkındayım. Geliştirecek onca şey varken zoom özelliğini mi geliştirdiler diye bıyık altından kendilerine gülerken fark ettim ki, Lightroom’daki zoom özelliği berbat! Önceleri yalnızca sol tarafta bulunan Navigator penceresinin yanında bulunan küçük düğmelerle ya da space tuşuna basarak zoom yapabiliyorduk. Lightroom CC son güncellemesiyle beraber iki farklı zoom özelliği eklenmiş.

Scrubby Zoom: Develop modülü aktifken, Shift tuşuna basılı tutarak fotoğraf üstünde istediğiniz yere, istediğiniz kadar yakınlaşabilirsiniz.

Box Zoom: Windows işletim sisteminde Ctrl, macOS işletim sisteminde Command tuşuna basarak fotoğraf üstünde yakınlaşmak istediğiniz alanı kare içine alarak işaretleyebilir, bu sayede tek seferde yakınlaşabilirsiniz.

Not: Eğer develop modülünde olmanıza rağmen scrubby zoom çalışmıyorsa, Edit > Preferences penceresinden Performance sekmesini açın ve Use GPU for Display seçeneğini işaretleyin. Daha detaylı bilgiye Adobe Help Lightroom Classic FAQ sayfasından ulaşabilirsiniz.

3- Tethered Live View (Canon desteği)

live tether

Lightroom’u yalnızca fotoğraf düzenlemek için değil aynı zamanda kameranızı bağlayıp, çekim yapmak için kullanıyorsanız oldukça işinize yarayabilecek bi özellikten bahsedeceğim size.

Özellikle ürün ve moda fotoğrafçıları çekim esnasında her detayı bilgisayar ekranında görmek ve bu sayede daha kesin sonuçlar elde etmek ister. Hatta bu esnada hızlıca fotoğrafı düzenleyerek, elde edeceği nihai sonucu görebilir. Her ne kadar bu yöntem için yaygın olarak kullanılan yazılım Capture One olsa da, Adobe Lightroom da size bu imkanı sağlıyor.

Bu özellikteki yeni geliştirmeyle birlikte kameranızın ekranında neler olup bittiğini canlı olarak bilgisayar ekranınızda da görebilirsiniz. Tethered Capture sayesinde kameranızın enstantane, diyafram ve ISO ayarlarına ek olarak odak noktasını da değiştirebilirsiniz.

Peki bu özellik gerçek hayatta ne işimize yarayacak? Düşünün ki; mücevher, kulaklık ve buna benzer bi ürünü fotoğraflamanız istendi. Özellikle küçük boyuttaki ürünleri fotoğraflarken doğru noktaya netleyebilmek oldukça önemlidir. Lightroom’un bu özelliği sayesinde bilgisayar ekranınızda odak noktanızı kararlı ve doğru şekilde netleştirebilir ve fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

Not: Live View özelliğini destekleyen kameralar şu anda yalnızca Canon marka ile sınırlı olsa da, ilerleyen günlerde Nikon, Sony gibi diğer markalar için de ayrıca güncelleme gelecektir.

Nasıl yapılır?

Canon marka kameranızı bilgisayarınıza bağlayın. Ardından File Tethered Capture > Start Tethered Capture seçeneğini işaretleyin. Ayarları onaylayın ve ekranda beliren tether panelinde Live butonuna basarak aktifleştirin.

tether bar

4- Performans

lightroom classic 10 performans

Şüphesiz bütün Lightroom kullanıcılarının merak ettiği soru; Lightroom neden bu kadar yavaş?

Diğer uygulamaları, alternatif yazılımlara kıyasla çok daha hızlı çalışan Adobe, her nedense Lightroom için bir türlü adım atmıyordu. Fırça, radial ya da graduated filtre kullanımında Ali Rıza Bey sabrı gerekiyordu.

Sabrettik, inandık ve sonunda hepimizi mutlu edeceğine inandığım performans iyileştirmesi sonunda geldi! İlk günden bugüne kullandığım süre boyunca gözlemlerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; Lightroom Classic 10, daha önceki versiyonlara göre performans konusunda gözle görülür şekilde daha iyi çalışıyor.

Not: Performans ayarlarından Use GPU for Image Processing seçeneğini işaretlemeyi unutmayın!

gpu info v1
Related Posts

Photoshop CC 2021 ile gelen 10 Yenilik

24 Ekim 2020

24 Ekim 2020 1

Photoshop CC 2021 hepimizi heyecanlandıran yepyeni özellikler ve iyileştirmelerle geldi. Sky Replacement (Gökyüzü değiştirme) özelliği de bunlardan birisi.

Opacity ve Flow arasındaki fark nedir?

17 Ekim 2020

17 Ekim 2020

Pek çok Photoshop kullanıcısı ilk başlarda opacity'den faydalanırken, flow'a dokunmaz. Bu ikisi arasındaki farkı bilmek, fırça uygulamaları için size en uygun olanı seçmenize olanak tanır.

Photoshop CC 2020 ile gelen 8 Yeni Özellik

30 Kasım 2019

30 Kasım 2019

Şimdi size net bir tarih verip, “Adobe, X tarihinde Photoshop CC 2020‘yi açıkladı!” diye başlık atmak isterdim ama net tarihi bilmiyorum. Araştırmaya da üşendim ama merak etmeyin yakın zamanda oldu. Anlayacağınız, burada okuyacaklarınız taze. Peki, neden göstermek yerine yazıyorum? Şimdilik böylesi daha çok işime geliyo.

Comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir