Herkesin dikkatine! Black Friday başladı.

Kara cuma, efsane cuma, efsane günler, fantastik cuma gibi onlarca cuma güzellemesi gördüğümüz şu günlerde, bi şeyler karalamamak olmazdı. 

Bugünlerde televizyon izliyorsanız televizyonda, youtube’de video izliyorsanız video arasında, twitter’de tweet atıyorsanız ekranın bi yanında göreceğiniz gibi ülkenin her yanında deliler gibi black friday kutluyoruz. Tabi bunu birebir çeviri yaparak kara cuma ismini verince toplumun bi kesiminden büyük tepki görüldüğü için onun yerine efsane, muhteşem, harikulade gibi sıfatlarla güzelliyoruz. 

black-friday

Neden Black Friday diyoruz?

Black Friday, Şükran Gününün ardından gelen ilk cuma günü yapılan bi alışveriş günüdür. Temelde, herhangi bi dini inanışa övgü ya da yergi amacıyla verilmemiş bu isim. İndirimli günlerde alışveriş yapılan dükkanlardaki aşırı yoğunluk ve bundan kaynaklı yaralanmalar hatta ölümler yüzünden ilk kez polisler  yapmış bu tanımlamayı.

Black Friday, bu ismi almadan çok önceleri de aynı şekilde indirimlerle insanların daha uygun fiyata alışveriş yapmalarını sağlamak için uygulanmış. Noel arefesine denk gelmesinden dolayı, halka yapılan bi jest de diyebiliriz yeterince pozitif yanımıza denk gelirse. 

Bu terimi ilk kez Philadelphia polisi, 1960 yıllarında aşırı araç ve yaya trafiğini tanımlamak için kullandı. Günümüzde bu sorunun internet ile aşılacağı düşünülebilir ama işler tam olarak bu şekilde ilerlemedi, bunun yerine internet trafiği de eklendi. Yetmez, daha fazla alışveriş! 

O yıllarda piyasalar da bugünkü kadar mutlu değildi bu durumdan. Çünkü insanların aklına ilk gelen şey, stok krizi vb. sorunlardan dolayı piyasanın çöktüğü algısını yaratmasıydı. Kuzey Carolina Üniversitesi araştırma görevlisi Bonnie Taylor-Blake, 1961 yılına ait bi gazete baskısını inceledi ve Black Friday’i daha şirin gösteren Big Friday (büyük cuma) ve Big Saturday (büyük cumartesi) isimlerini kullanma gayreti gösterdiklerini keşfetti. İşe yaramadığı için üzgünüz saygıdeğer Philadelphia halkı.

1980’li yıllarda perakendeciler Black Friday‘in üstünlüğünü kabul etmek zorunda kaldı ve dezavantajı avantaja çevirmek üzere, Black Friday’in noel öncesi indirimli satışların resmi olarak başladığını bildiren reklam kampanyaları düzenlediler. Biz de bunu yedik. Hem de seve seve.

ben bunu biraz daha okuyayım diyenler için kaynaklar:

https://www.thebalance.com/why-is-it-called-black-friday-3305712

https://whyy.org/articles/the-marathon-known-as-black-friday-actually-has-its-roots-in-philadelphia/

Fotoğraf: Sagar Dani