Corpus Christi [Film]

Corpus Christi; dördüncü duvarı kırarak bize parmak sallayan, bizi işaret eden, bize kim olduğumuzu hatırlatan bir film.

Peki neden Corpus Christi? Neden dört saat boyunca Survivor izlemek yerine bu film? Cevabı basit: Eşim seçti. İtiraf edeyim, ne izlesek diye düşündüğümüz sırada benim oyum Portrait of a Lady on Fire filminden yanaydı ama bilirsiniz, demokrasi bi trendir.

corpus-christi-filinyolculugu

Corpus Christi Spoiler

Buraya spoiler yazdığıma bakmayın, buraları okuyan kimse yok nasılsa. O yüzden filmde ne var, ne yok anlatıyorum, hazır olun!

Daniel(Bartosz Bielenia), bize bir türlü söylemek istemediği bazı suçlar işlemiş ve ıslah evine girmiş bir genç. Polonya’nın “çılgın” eğlencelerinde boy gösteren, günah kabul edilen her şeyi tüketen Daniel; çoğunluğun ve beklenenin aksine gerçekten de ıslah olmayı başarmış. Peder Tomasz’ın da bunda etkisi çok büyük elbette. Daniel, Peder Tomasz’ın önderliğinde ruhsal bi değişim yaşar.

Şartlı tahliyesine günler kala peder, son bir kıyak daha yaparak Daniel’e ülkenin ücra köşesinde bir kereste fabrikasında iş bulur. Daniel ise bunları düşünecek halde değil tabi, adam yıllarca sakal-bıyıktan başka bi şey görmemiş. Askerliği yeni bitmiş Hulk gibi etrafa saldırır. O parti senin, bu meme benim diyerek hevesini aldıktan sonra kereste fabrikasına doğru yola çıkar.

Olayların gelişmesi de bu sırada olur. Peder, her ne kadar sicilinden ötürü tek şansının bu olduğuna inandırmaya çalışsa da, Daniel, gittiği kasabanın kilisesine bazı tahmin edilemez(!) tesadüfler ve bir dizi yalanlar sonucu geçici rahip oluverir.

Sanırım sizi yeterince gereksiz detayla sıkmayı başardım. Daha önce benzer bi tecrübeyi Hekimoğlu vs. House Öyleyse asıl anlatacaklarıma geçebilirim.

“Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir”

Lev Tolstoy

Bu hikayede, şehre bir yabancı gelir. Daniel’in sıradışı ama içten konuşmalarına kasaba halkı başta mesafeli davransa da zamanla ayinlere katılım artmaya başlar. Burada küçük bi not bırakmak isterim; kilisenin asıl ve gerçek rahibi Daniel ile sohbeti esnasında der ki; “bu kasabada çok az inançlı insan var, pek çoğu da komşusuna görünmek için kiliseye gelir”.

Giderek özgüveni artan Daniel ise kasabalıların sorunlarıyla, unutmak istedikleriyle daha derinden ilgilenmeye ve gözlemlemeye başlar. Filmin temel direkleri, asıl çatışmalar ise buradan doğar.


“Each of us is a priest of Christ”

İlk okuduğunuzda üstünüze kutsal su sıçramış gibi hissedebilirsiniz. Merkezini dini motifler oluştursa da filmin anlatısı ağustos böceği ile karıncayı bile ilgilendiriyor.

Hayatının büyük bir kısmını suçun ve suçluların arasında geçiren Daniel, tüm çevresel baskılara rağmen kendisi için doğru olanın peşinden gidiyor. Vaat edilene ulaşma isteğiyle yaptıkları sözde ibadetlerle doğru yola olduklarına inanan bir kasaba dolusu insanın arasına girip, devrim gerçekleştiriyor.

İçimize döndüğümüzde, gerçek doğruyu bulmak bu denli zor ve karmaşık değil. Hepimiz, bir diğerimiz için mümkün olan tüm sıfatları taşıyoruz. Yeter ki kabullenmeyi, affetmeyi bilelim. Birbirimizden vazgeçmeyelim.

Affetmek, unutmak demek değildir. Affetmek, sevmektir.

Daniel, Corpus Christi

Film Hakkında

Corpus Christi (2019)
Yönetmen: Jan Komasa
Senarist: Mateusz Pacewicz
Oyuncular: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel